Reklamní plocha k pronájmu


 

Články
Štěně a jeho hry EmailVětšina štěňat si začíná hrát kolem tří týdnů života a zpravidla si v různých podobách hraje po celý život. Ve štěněcím období však bývají hry nejoblíbenější. Existují různé druhy her. Jaké mají psy nejraději?

 

 


 

 

Štěně a hry

Hra je pro psy důležitá. Napadlo vás někdy, proč si hrají? K čemu je jim hra dobrá? Mnozí si řeknout, že je to pro to, aby se nenudili. Je to pravda, ale význam hry v životě štěněte je však hlubší.
Jejím prostřednictvím se učí dovednosti, které jsou potřebné k lovu, k získání postavení, ale i k sexuálnímu úspěchu. Hravější bývají psy. Feny si hrají méně. To je však obecné stanoviska. Postoj ke hře je u psů velmi individuální.
Psí hry jsou rozmanité. Dělit je můžeme především podle toho, jestli si hrají sami či s člověkem. Více a raději si hrají s člověkem. Tím se liší např. od koček, které si déle vydrží hrát samy.

Hry na kousanou

Hra na kousanou je štěňatům vlastní. Kousáním poznávají své okolí a je to pro ně jednoduchá a zábavná hra. Majitele pejsků baví méně v případě, že si vybírá psí miláček boty, oblečení či další věci v domácnosti. Proto je nutné od štěněcího věku psa usměrňovat a vyhrazovat mu na kousání jen určité předmět - hračky.
Štěně však nekouše jen předměty, ale má rádo hru na kousanou i s člověkem. Je však nutné, aby velmi brzy pochopilo, že jde jen o hru, do které nepatří silný skus. Dejte to štěněti jasně najevo - jasně, ale bez tělesných trestů. Určitě nechcete docílit toho, aby měl pes z vás strach.

Přetahovaná

Přetahovaná je další z her, které štěně nemusíte učit. Je přirozená. Nejlépe se na tuto hru hodí různé uzle. Jsou v  různých velikostech k dostání v  obchodech se psími potřebami. Vybírejte předměty, jež při přetahované budou mít dostatečnou vzdálenost mezi psí tlamou a vaší rukou, nejlépe by mělo jít o hračku dlouhou alespoň 30 cm.
Předejděte možným zraněním (vašich i psa) tím, že psa naučíte povely „drž“ a „pusť“. Pes se totiž při hře rozdovádí, a kdybyste ho nenaučili povelům, nebralo by na vědomí, že chcete se hrou přestat. A jak ho povelům naučit? Chcete-li přestat hrát, dejte mu pamlsek a řekněte „pusť“. Později už stačí vyslovit jen povel a štěně vás poslechne.

Aportování

Aportování se většina psů naučí relativně snadno. Nácvik aportování může začít v okamžiku, kdy štěně dokáže držet předmět v tlamě. Vy mu ho berete z tlamy se slovem „pusť“. Poté mu ho můžete začít házet s  povelem „přines“. Nesnažte se psa honit a brát mu předmět. Štěně by to bralo jako hru na honěnou či přetahovanou.
Přinese-li vám předmět a vy si ho vezmete, nezapomeňte psa náležitě chválit. Můžete přidat i nějaký ten pamlsek.

Hledání předmětů

Oblíbenost této hry záleží na konkrétním plemenu. Budete-li však svého psího miláčka této hře učit od štěněte, s největší pravděpodobností si ji oblíbí. Jak na hru? Nejdříve předmět s pachovou stopou schovávejte tak, aby štěně vidělo, kam ji ukrýváte. Dojde mu, že i když předmět nevidí, může ho získat. Poté mohou být vaše hry rafinovanější. Postupně také lze přidávat do předmětu méně aromatické látky. Pes i tak předmět objeví.

Hry na schovávanou

Tuto hru hrají psy mezi sebou, ale můžete ji se psem hrát i vy. Pro psa je přirozené učit se hledat kořist, a proto budete-li ho trénovat, naučí se hru snadno a bude pejska bavit. Zpočátku začněte tím, že se schováte třeba za zeď a lákáte psa k sobě. Postupně můžete prodlužovat vzdálenost mezi sebou a psem a být rafinovanější ve schovávání.
Při schovávání používejte povel „hledej“ a neměňte ho. Pes se na něj naučí reagovat stejně jako na povel „sedni“ či „lehni“. Tyto dva povely by však pes měl znát ještě dříve, než přistoupíte k učení povelu „hledej“.

Hry s hračkami

S některými hračkami si štěně hraje samo, o další se s ním můžete přetahovat či si jinak hrát. V psích obchodech (kamenných i internetových) najdete obrovské množství nejrůznějších hraček. Brzy zjistíte, jakému typu hraček dává vaše štěně přednost.

Další rozmanité hry

Z dalších oblíbených psích her si jmenujme ještě:
hra a honěnou: Nevyžaduje vysvětlení. Psy velmi baví, a pokud se i vy rádi hýbáte, není co řešit.
sportovní aktivity: Plemena psů se liší svým předpokladem pro různé sportovní aktivity. Mezi nejoblíbenější patří agility spočívající v překonání psa s psovodem trati s různými překážkami.

 
Štěně a očkování EmailK nutné péči o štěně patří mimo jiné i očkování, které chrání psa před mnohými nemocemi. Rozhodně očkování nepodceňujte a hlídejte se termíny konkrétních vakcín.

 

 

 


 

 

O očkování štěňat

Očkování chrání štěňata i dospělé psy proti mnohým onemocněním. Funguje stejně jako u člověka. Díky látkám z očkování si štěně vytvoří obranné protilátky, které mu umožní získat větší imunitu.
K očkování je nutné přistoupit ve správný čas, což ale neznamená, že byste psa měli nechat očkovat co nejdříve. Po narození má totiž štěně tzv. mateřskou imunitu. Ta se vytrácí v období kolem odstavení štěněte. Účinnost mateřské imunity je individuální a ovlivňuje jí i plemeno psů. Proto je nutné se o vhodné době očkování poradit s veterinářem.
Pořizujete-li si štěně, je pravděpodobné, že některá očkování má už za sebou. Záleží na tom, v jakém věku štěně přebíráte. O proběhlých očkováních se dozvíte z očkovacího průkazu, který vám původní majitel psa dá.
Do doby, než proběhnou všechna základní očkování, nesmí štěně přijít do styku s jinými psy.

Očkovací program štěněte

Konkrétní očkovací program štěněte se odvíjí od různých faktorů, především plemene psa. Přibližme si alespoň obecný očkovací program štěněte:
První očkování se provádí nejčastěji kolem šesti týdnů po narození štěněte. Očkování je kombinovanou vakcínou, která ochrání psa proti psince, parvoviróze, leptospiróze, koronaviróze a infekčnímu zánětu jater. Pokud ve věku šesti týdnů je štěně nemocné, očkování se odkládá na pozdější dobu - do devíti týdnů. Očkování může podstoupit jen naprosto zdravé štěně.
Kolem 12. týdne se štěněti podává druhá kombinovaná vakcína proti psince, infekčnímu zánětu jater, parvoviróze a leptospiróze.
V období mezi 14. – 16. týdnem se provádí ještě očkování proti vzteklině. Pes musí být proti vzteklině očkován nejpozději do půl roku. V této době se ještě provádí další přeočkování, která se opakují každoročně.

Vzteklina

Očkování proti vzteklině je důležité. Vzteklina je nebezpe
né onemocnění, na které psi umírají s ošklivými symptomy. Navíc vzteklina je nebezpečná nejen pro psa, ale pro veřejnost. Psi se vzteklinou bezdůvodně napadají lidi. Proto je o
kování povinné a jako jediné očkování je stanovené zákonem. Zákon uvádí, že přeočkování se provádí podle konkrétní vakcíny. Interval přeočkování se pohybuje od jednoho do tří let. Přeočkování je také nutné v případě, že se psem chcete vyjet do zahraničí. V tomto případě nesmí poslední očkování proběhnout před více než jedním rokem.
Kromě psů mohou vzteklinou trpět i další zvířata (kočky, lišky, mývaly, tchoři atd.), ale i lidé.
Vzteklina napadá centrální nervovou soustavu. Nemocné zvíře má potíže s polykáním, nevyprovokovaně útočí a může ochrnout či mít křeče.

Nadstandardní očkování

Kromě základního očkování, které musí mít každé štěně, můžete ještě psa očkovat proti dalším různým onemocněním. Jsou jimi především očkování proti koronavirovým onemocněním, lymské borelióze, tetanu (vhodné u loveckých plemen) atd.

 
Jak naučit štěně čistotnosti Email


Každý majitel psa má na své zvíře různé nároky a podle toho se věnuje jeho výcviku. Minimálním nárokem každého majitele psa je jeho čistotnost. Jak naučit štěně čistotnosti?

 


 

Nácvik čistotnosti štěněte

Základním pravidlem, které musíte mít na paměti, chcete-li naučit psa čistotnosti, je začít co nejdříve. Neodkládejte to a v nácviku buďte trpěliví a důslední.
Důležité je naučit se rozpoznávat, kdy štěně bude vykonávat svou potřebu. Zpravidla je to po probuzení či po žrádle atd. Sledováním štěněte brzy přijdete na to, kdy se chystá. V tom okamžiku ho vezměte a přeneste na místo, kde si přejete, aby vytvořilo loužičku.
Máte-li rodinný dům, bude tímto místem zahrada. Pokud bydlíte v bytě, je zřejmé, že před dům ho nestačíte vynést, takže mu určete jedno místo, kam bude chodit - nejlépe na noviny někam do klidné části bytu.
Někteří namítají, že touto fází se zdržuje vývoj nácviku čistotnosti, protože štěně nejdříve navyká tomu, že chodí konat potřebu na noviny, a poté se znovu učí vydržet s potřebou ven. Je to však lepší než nechat štěně, aby doma močilo či kálelo kdekoliv.
Pokud se štěně vymočí či vykálí v bytě, vyčistěte to saponátem, kterým překryjete zápach. Pokud by pejsek cítil z  daného místa moč, byl by to pro něj pokyn, že i příště na tomto místě může vykonávat svou potřebu.

Raději jen pozitivní motivace

Poté, co štěně vykoná potřebu (ať už doma nebo venku), nezapomeňte za to pochválit. Vždy ho chvalte stejně a odměňte ho i pamlskem. Štěně rychle pochopí, co se po něm chce. Zpočátku je štěně nutné venčit co nejčastěji, takže budete mít více příležitostí chválit ho i venku.
Snažte se hlavně o pozitivní motivaci. Dříve se doporučovalo štěněti vymáchat čumák ve vlastních výkalech, pokud se mu stane „nehoda“. Dnes už se to nedoporučuje, stejně jako je považováno za nevhodné fyzické trestání. Mohli byste dosáhnout toho, že se vás pejsek bude bát, a to je nežádoucí. Štěně by mělo být s vámi v dobré psychické pohodě a celkově se cítit uvolněně.

Základní nácvik poslušnosti


Když malé štěňátko neposlouchá a tvrdohlavě si jde za svým, může to být po jistou dobu roztomilé, ale mít nevychovaného psa, který vám bude přidělávat jen starosti, je otravné. Nedopusťte, aby se vám psí miláček proměnil v nepříjemného „raťafáka“.

Výchova štěněte

Chcete-li, aby vaše soužití se psem bylo pro vás co nejpříznivější, nepodceňujte jeho výchovu. Výchovou formujete charakter konkrétního psa a umožníte mu upevnit si své místo v rodině, do které se dostal. I když svého psa máte rádi, musíte mu vždy dát najevo, že vy jste vůdcem smečky, nikoliv on. Pokud se tak stane, pes vám v budoucnu snadno přeroste přes hlavu.
Výchova psa probíhá po celý jeho život, ale samozřejmě nejdůležitější je ve štěněcím období.

Socializace

Nejdříve probíhá socializace psa, což je období cca do 16 týdnů jeho života. Toto období velkou měrou ovlivní jeho chování a formuje jeho budoucí osobnost. Z toho plyne, že velká část socializace probíhá ještě, než si psa přivedete domů. Proto chcete-li si vzít štěně, snažte se vyhledat zodpovědného chovatele, který psům rozumí a odmala štěněti dává všechny podněty, které potřebuje.
Během socializace se pes seznamuje se vším nový kolem sebe. Důležité je tedy zajistit mu přiměřené množství podnětů, ovšem takových, které štěně nestresují, a neodnese si z nich negativní zkušenost, která by ho mohla provázet po celý život. Právě i kvůli socializaci je důležité, abyste zpočátku svému štěněti věnovali co nejvíce času.

Stanovte svému psovi jasně, co smí a co ne

Stanovte svému psovi hranice, za které nesmí, a když už je jednou stanovíte, neměňte je, např. když pes nesmí na gauč, nedovolte mu to v žádné situaci. Při stanování hranic je důslednost velmi důležitá.

Základní povely

Základní povely je možné začít učit štěně hned poté, co si ho přinesete domů. Jde především o povely „sedni“, „zůstaň“ a „k noze“.
Ať už přistupuje k jakémukoliv povelu, je důležité, aby v té době bylo štěně už alespoň trochu zvyklé na obojek a vodítko. Bez těchto pomůcek by byl nácvik povelů velmi obtížný.
Další pomůcky, které by vám neměly chybět, přistupujete-li k nácviku základních povelů, jsou hračky a především pamlsky na posilování pozitivní motivace.
Důležité je zvolit vhodné pamlsky. Při výcviku jich dáte pravděpodobně psovi hodně, a proto volte spíše menší a méně kalorické pamlsky. Oblíbené jsou třeba piškoty. Kromě pamlsku je však pro psa odměnou i pohlazení, slovní pochvala či společná hra s hračkou.
Pro psa by měl být výcvik zajímavý a neměl by ho nudit. Zpočátku, kdy malé štěně neudrží dlouho pozornost, volte kratší dobu výcviku. U malého štěněte postačí i několik minut. S výcvikem začínejte, když je pes vyvenčený. Bude klidnější.
I když si psa pořizuje celá rodina, zpočátku je žádoucí, aby se jeho výcviku věnoval jen jeden člen. V  opačném případě by mohlo být štěně zmatené.
Ať už trénujete se psem jakýkoliv povel, dbejte na to, abyste vždy říkali stejná slova. Povel by měl být krátký a výstižný. Velmi důležitá je intonace hlasu.
I při nácviku byste měli být důslední, ale také trpěliví a klidní. Nekřičte na psa a nestresujte ho. Touto cestou byste stejně kýženého výsledku nedosáhli.

Se štěnětem na cvičiště

Základní nácvik poslušnosti a výchovu majitelé se svými štěňaty zvládají doma, ale mnozí z nich chodí i na cvičák. Nejenže se naučí, jak správně psa vést a cvičit, ale také dopřejí psovi kontakt s jinými psy a je dobré, když občas pes změní své prostředí.
Cvičák vám umožní různý výcvik vašeho psího miláčka - od základů až po různé specializované výcviky - agility, stopařství a lov. Určitě cvičák navštěvujte v případě, že máte velké či dokonce bojové plemeno.
Štěně, se kterým se vydáváte na cvičák, by mělo už zvládat alespoň základní povely, musí být zvyklé na obojek, vodítko a mít za sebou kompletní očkování určená štěňatům.
Kromě klasického výcviku na cvičáku existují i speciální kurzy pro štěňata. Ty jsou vhodné už pro tříměsíční psy. Dříve se cvičák nedoporučuje, protože pes ještě v té době není ani pořádně zvyklý na svého „páníčka“.
Vyhlédněte si cvičák ve svém okolí a zajímejte se i o trenéry a jejich zkušenosti a způsob výcviku. Jako v každém oboru se profesionalita jednotlivých trenérů může lišit. Rozdílné jsou i ceny. Zpravidla se pohybují mezi 100 - 200 Kč za hodinu.

 
Vybavení pro péči o štěně Email

Mnohé vybavení budete štěněti nakupovat průběžně, ale některé pomůcky by mělo mít štěně připravené už při příchodu domů. Přibližme si alespoň ty nejdůležitější.

 

 


Pelíšek

Pelíšek je základním vybavením, které je nutné přichystat ještě před příchodem štěněte do rodiny. Bude místem jeho odpočinku, takže by se v něm měl pejsek cítit dobře. Nekupujte hned pelíšek pro dospělého psa. Na velké volné ploše by se štěně nemuselo cítit bezpečně. Nejlepší volbou pro štěně je pelíšek s bočním krytím. Může být látkový nebo plastový. Druhý uvedený má výhodu velmi snadné údržby. Stačí ho jen omýt mýdlovou vodou.

Do plastového pelíšku dejte štěněti deku, která se bude dobře prát. V úplném počátku stačí i různé hadry na vyhození. Štěně je bude znečišťovat, ale i trhat, takže stejně dlouho nevydrží. Právě z důvodu okusování typického pro pejsky, není vhodné volit proutěný pelíšek. Dlouho by nevydržel.

 

Misky na krmivo a vodu

Štěně bude potřebovat dvě misky - na krmení a na vodu. Misky dejte na místo, aby pejsek k nim měl snadný přístup. K misce s vodou by měl mít neustálý přístup. Vodu štěněti vyměňujte, aby mělo vždy čerstvou. Také misky pravidelně vymývejte.

Misky se liší svou velikostí, ale i materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Běžně seženete misky z umělé hmoty, keramiky, oceli atd. Lepší jsou z těžšího materiálu. Pes je nepřevrhne.

 

Vodítko

I vodítek je více a vyrábí se z různých materiálů. Podle toho rozlišujeme vodítka kožená, látková, šňůrová, pletená atd.

Obecně platí, že pro menší psy volíme lehká vodítka, pro velká plemena jsou lepší robustnější. Při venčení si dejte pozor na rozkousávání vodítka štěnětem, necháte-li ho na volno. Chvilku mu bude trvat, než si zvykne, že ho kousat nesmí.

Snad nejrozšířenější jsou samonavíjecí vodítka. Umožňují štěněti dostatek pohybu a přitom ho vždy můžete v pohybu omezit brzdou. Nejdelšími vodítky jsou stopovací a budete-li se psem objíždět výstavy, pořiďte si vodítko přesně pro tyto účely. Nepůsobí rušivě, takže váš pejsek může zapůsobit ve své plné kráse.

 

Obojek nebo postroj

Pes by měl mít obojek, který ho neškrtí, ale zároveň se z něj nemůže vyvléci. Ve štěněcím období mějte na paměti, že pes rychle roste a sílí, a proto často kontrolujte, zda ho již obojek neškrtí.

Obojek můžete vybírat z různých druhů. Klasický obojek seženete s plastovou či kovovou sponou. Plastová spona je vhodnější pro menší pejsky, kovová pro silnější psy. Nechcete-li obojek na sponu, máte i další možnosti. Je jím např. polostahovací obojek. Nasadíte ho psovi a poté ho stáhnete. Rozlišujeme i další druhy obojků.

Alternativou k obojku je postroj. Je na vás, jestli se rozhodnete pro obojek či postroj. Většinou majitelé volí postroje pro pejsky, které jsou živější, či jim obojek z nějakého důvodu vadí. Postroj vám umožní pejska lépe ovládat. Postroj je žádoucí především při sportovních aktivitách.

 

Hračky

S hračkami si psy hrají po celý život. Jejich největší význam je ve štěněcím věku, takže se vybavte různými hračkami i vy. Pokud to neuděláte, najde si vaše štěňátko „své hračky“, ať už v podobě vašich bot či jiných předmětů, o které byste se dobrovolně se štěňátkem dělit nechtěli.

A jaké hračky pro štěně vybrat? Existuje obrovský sortiment nejrůznějších hraček lišících se svým tvarem, velikostí, použitým materiálem a dalšími parametry.

Hledáte-li hračky, které dlouho vydrží díky tvrdosti materiálu, budou nejlepším řešením kong hračky. Jsou pevné a odolají zničení. Mají specifický tvar, díky kterému náhodně skáčou. O to více štěně baví. Trénuje se tak jeho pozornost, schopnost koordinace, ale i pud lovce potravy. Oblíbené jsou i rozmanité míčky, létající talíře, dřevěné činky, plovoucí hračky, plyšové hračky a štěně si určitě oblíbí hru, při které si s ním budete hrát prostřednictvím přetahovadla pro psa. Mnohé hračky vyberete i mezi pískacími či svíticími. Postupně budete zjišťovat, jaké hračky nejvíce baví vašeho pejska. Do určité míry je to dáno plemenem, ale každé štěně je individuální a baví ho něco jiného.

 

Pomůcky určené pro péči o štěně

Každé plemeno psa má své nároky. Podle toho vybírejte i pomůcky. Je zřejmé, že psy s dlouhou srstí zasluhují pozornější výběr vhodného kartáče, ale i šamponu atd. Nezapomínejte ani na pomůcky určené na péči zubů, drápků atd.

 

Další pomůcky podle potřeb

Další pomůcky jsou individuální záležitostí. Budete-li se psem cestovat, jistě si pořídíte přepravní box. Z dalších často používaných pomůcek si ještě jmenujme různé pomůcky pro výcvik psa, náhubky, boudy, pomůcky pro hárající fenky, oblečky pro psy, plovací vesta (pro vodácké psy), různé kosmetické prostředky, vitamíny atd.

 

 

 

 

 
Krmivo pro štěňata Email

 

Výběr správného krmiva a správných dávek jídla jsou pro štěně velmi důležité. Strava, kterou mu dáváte v jeho nejútlejším věku, ovlivní jeho další vývoj. Proto správnou výživu pejska nezanedbávejte.

 


Strava štěněte po narození

Budete-li si pořizovat štěně (tj. nenarodí-li se vaší fence), získáte ho pravděpodobně po dvou až třech měsících od jeho narození.

První tři týdny se zpravidla štěně živí pouze mateřským mlékem a od tří týdnů do cca deseti týdnů je postupně odstavované a část potravy je nahrazovaná speciální krmivem pro štěňata.

Po odstavení štěněte od fenky je nutné štěně přes den pravidelně krmit každé čtyři hodiny. Postupně se počet krmení snižuje. Ve čtvrtém měsíci se dává štěněti krmivo třikrát denně a po šesti měsících už krmíme psa jednou či dvakrát denně

 

Kvalitní krmivo pro štěně

Ať už máte jakkoliv starého psa, není správné mu dávat lidské jídlo. Vysoká kvalita krmiva je však nejdůležitější ve štěněcím období. Je důležité si uvědomit, že štěně má jiné stravovací potřeby než dospělý pes.

Budete-li štěněti dávat kvalitní krmivo, zajistíte mu všechny živiny, které potřebuje pro zdravý vývoj. Nejjednodušší bude pro vás kupovat přímo krmivo určené štěňatům. S ním získáte jistotu, že váš pes dostává skutečně vše, co potřebuje.

Důležité je pro štěňata kromě kvalitní stravy i správné dávkování. To se odvozuje od plemene, resp. od váhy psa. Zpravidla je množství potřebné stravy uvedené na obalu krmiva, ale do jisté míry je individuální. Je na vás, abyste poznali, jestli štěně správně přibírá na váze. Mějte na paměti, že u pejsků stejně jako u lidí je obezita zdravotním problémem. Štěně proto nepřekrmujte.

 

Jaký druh krmiva volit pro psa?

Pořizujete-li si psa, už od začátku se rozhodněte, jakým krmivem ho budete krmit, tj. zda zvolíte konzervy, granule či vařenou stravu. Jednotlivé možnosti mají svá pro a proti.

 

Granule

Granule jsou nejrozšířenějším psím krmivem. Jsou ekonomicky nejvýhodnější a máte s nimi jistotu, že dáváte svému psovi vyvážené složení všech látek, které pro svůj vývoj a podporu zdraví potřebuje. Granule jsou trvanlivé a dlouho vydrží. Budete-li však nejdříve pejska krmit konzervami a pak budete chtít přejít na granule, půjde to hůře, protože konzervy jsou pro psy chutnější. Proto je skutečně důležité hned zpočátku se rozhodnout, jakou stravu budete psovi dávat.

 

Konzervy

Konzervy psům chutnají a vy budete mít jistotu, že strava vašeho pejska obsahuje vše, co obsahovat má. Konzervy není obtížné skladovat a dobře se dávkují. Počítejte však s tím, že konzervy jsou ekonomicky méně výhodné než granule.

 

Vařená strava

Vařená strava je pro majitele časově i ekonomicky náročnější a také je složitější určit celkové množství stravy i potřebný podíl živin, vitamínů a dalších prospěšných látek. Proto majitelé pejsků volí tuto variantu spíše méně.

 

 

 

 

 
Když se rozhodnete pořídit si štěně Email

Rozhodli jste se pořídit si štěně? Ať už jste definitivně rozhodnutí, nebo o této možnosti zatím jen uvažujete, měli byste si umět odpovědět na několik základních otázek dříve, než si začnete konkrétní štěně vybírat. Jaké otázky to jsou?

 

 

Proč chci mít psa?

Každý člověk by měl mít dobrou motivaci pro pořízení psa. Při rozhodování berte v potaz, že se pes dožívá až 15 let života. Vaše motivace by tedy měla být dlouhodobá. Není to jako rozhodnout se, co podnikneme tohle léto. A když už jsme u toho léta…Popřemýšlejte také nad tím, jestli můžete psa někomu svěřit v případě, že se rozhodne vyjet někam na dovolenou, nebo volíte jen dovolené, na které je možné vzít pejska s sebou? Je ve všem okolí vhodný psí hotel?

Před výběrem štěněte vše promyslete, než se definitivně rozhodnete. Je to lepší než později pro psa hledat nové „paníčky“ či ho dokonce dávat do útulku.

 

 

 


 

 

 

Budu mít na psa dostatek času?

Ať už si pořídíte jakéhokoliv psa, budete mu muset věnovat nějaký čas. Máte-li ho v bytě, nejméně jde o čas na venčení, ale mnozí psi vyžadují i výcvik, a když si vezmete štěňátko, musíte trávit čas i tím, že ho budete učit čistotě, ale i ho vychovávat k poslušnosti.

Ne každý má vhodnou pracovní dobu, aby mohl zajistit psovi dostatečné venčení. Počítejte i s tím, že pokud si nepořídíte vyloženě „gaučáka“, měl by alespoň jednou denně být pes venku minimálně hodinu - ne jen za účelem vykonání potřeby, ale také kvůli dostatku pohybu.

 

Jaké psí plemeno zvolit?

Jste-li už definitivně rozhodnutí, že si pořídíte psa, je na řadě otázka, jaké psí plemeno zvolit. Někteří lidé dělají chybu, že si vybírají psa jen podle toho, jak se jim vzhledově líbí. Vzhled psa by však při vaší volbě měl být jen okrajovou záležitostí.

Raději vybírejte podle toho, kolik času můžete psovi věnovat. Líbí se vám velcí vitální a živí psi? Pokud bude takový pes trávit většinu času zavřený v bytě, šťastný nebude. Obecně by měli mít větší psi zajištěný dostatek pohybu.

Dále zvažte, jakou srst by měl mít váš pes. Chcete si pořídit dlouhosrstého psa s tím, že se o jeho srst budete starat a při línání ji budete uklízet po celém bytě, nebo bude pro vás přijatelnější vybrat si pejska s krátkou srstí?

Psa vybírejte rovně podle povahy. Některá plemena se více hodí do bytu s dětmi, jiného psa si pořídíte, budete-li chtít ochránit svůj pozemek před nezvanou návštěvou.

 

Mám si pořídit štěně nebo dospělého psa?

Zvažte také, jestli si chcete skutečně vzít štěňátko, nebo dáte přednost dospělému psovi. Rozhodnete-li se pro štěně, bude si ho moci lépe vychovat podle sebe. Také s ním zažijete veselé chvilky jeho hravého období atd. Samozřejmě štěně má i své nevýhody. Vyžaduje více času, a i když se budete maximálně snažit o výchovu, nezabráníte mu, aby nerozkousal pár věcí, než „přijde k rozumu“. Na malé štěně byste celkově měli mít dostatek trpělivosti, ale i důslednosti při výchově k čistotě.

Péče o dospělého psa vám již tolik času nezabere, ale také nevíte, kdo měl psa před vámi a jak se k němu choval. To vše se promítá do povahy psa, který může mít od předchozího majitele různé zlozvyky. Bude vám také déle trvat, než s dospělým psem navážete vztah.

 

Pořídím si psa s papíry nebo bez nich?

Zvažte i to, jestli chcete psa s papíry (průkaz původu) či bez nich. Je to otázka financí. Psy s průkazem původu jsou dražší. Průkaz mohou získat jen ti psy, jeho oba rodiče splňují určité podmínky. Lidé si psy s průkazem pořizují i díky tomu, že budou mít psa, u kterého mají zaručené, že nebude křížencem jiných ras. Máte-li psa s papíry, je možné ho přihlásit na výstavy, bude se moci účastnit závodů atd.

Koupíte-li si psa bez papírů, může vám prodávající zajistit, že jde o určité plemeno, ale jisti si nemůže být nikdy. U těchto psů je i větší pravděpodobnost zděděných zdravotních problémů.

Možná ale patříte mezi ty, kteří dají přednost kříženci. Ti, kteří chtějí křížence, zpravidla volí dospělého psa, protože se nemusí obávat, co jim ze štěněte nakonec vyroste. A že si příroda dokáže pohrát různě.